Historia

Pierwsza Pielgrzymka na Rolkach ruszyła w 2003 roku, ale pomysł narodził się rok wcześniej.

Jesienny wieczór 2002 roku. Godzina 21:00. Plac przy kościele na ulicy Markiewicza w Warszawie. Kilka osób zakłada rolki. Nie wychodzi im to najlepiej. Niektórzy z rolkami są obyci, ale inni chcą się nauczyć - plastikowe z pobliskiego Carrefoura nie są niezwykłym widokiem. Trasa wzdłuż Wrocławskiej, Powstańców Śląskich, Radiowej i po osiedlowych chodnikach - łącznie około 10 km. I tak prawie codziennie.

Przełom lipca i sierpnia następnego roku. Przychodzą pozytywne odpowiedzi z kolejnych komend policji. Wydaje się, że pierwsza Pielgrzymka na Rolkach będzie mogła ruszyć 22 sierpnia 2003. Rusza! Na szczęście uczestnicy już całkiem przyzwoicie radzą sobie z rolkami.

Już pierwszego dnia okazuje się, że godzinowy plan trasy nijak ma się do rzeczywistości. Na miejsca postojów grupka dociera pół albo nawet półtorej godziny przed czasem. Wiele spraw wychodzi w praniu. Czwartego dnia na nocleg przyjeżdża bardzo wczesnym popołudniem. Pod Jasną Góra pielgrzymi hamują dopiero przed południem 26 sierpnia, o jeden dzień za późno. Jeden jedyny raz. W następnym roku do Częstochowy rolkarze wjeżdżają już 25 sierpnia - razem z pieszymi pielgrzymkami.

W ciągu następnych lat mimo że zmieniło się jedno miejsce noclegowe, trasa została prawie nietknięta. Wzrosła też liczba uczestników. W 2002 było 5 rolkarzy i 4 osoby z obsługi (kierowcy i porządkowi). Od 2008 na rolkach pielgrzymuje już 50-60 osób, a od 2011 - nawet 80.